ČMKOS: Vzpomínáme na oběti pracovních úrazů
V loňském roce zemřelo na následky pracovního úrazu 108 zaměstnanců. Další desítky pak skončily s velmi vážným poraněním v nemocnicích. Na problém bezpečnosti práce a rizika pracovních úrazů upozornili ve čtvrtek 28. dubna zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů, kteří si i v letošním roce, který je značně ovlivněn epidemií, připomněli Mezinárodní vzpomínkový den za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání.
Desítky červených balónků vypustili zástupci ČMKOS na památku lidí, kteří loni zemřeli při výkonu práce. “Dnes vzpomínáme na ty, kteří šli do práce a už se ke svým rodinám nikdy nevrátili. Vzpomínáme na ty, kteří nepředpokládali, že se něco takového může stát. 108 lidem za rok 2020 se to bohužel stalo. Udělejme vše pro to, abychom pro příště do práce zdraví šli, ale z práce se taky zdraví vrátili,” řekl v úvodu vzpomínky předseda ČMKOS Josef Středula.
Tato slova podpořila i místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, které se této symbolické akce také zúčastnila. “Jedná se o druhý největší počet obětí pracovních úrazů za posledních pět let. A to navíc v době, kdy řada provozů buď stála, nebo kvůli epidemii fungovala v omezeném režimu. Člověk má chodit do práce proto, aby si díky ní zajistil důstojný život, ne proto, aby práce poškodila jeho zdraví, nebo mu dokonce vzala život.
Jejich varování doplnil na dálku i generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn: “Vysoké číslo obětí smrtelných pracovních úrazů za loňský rok nás nutí k zamyšlení, zda jsme, jako společnost, tváří v tvář této pandemii nezačali podceňovat rizika hrozící zaměstnancům na pracovištích, zda v honbě za tzv. ekonomickým přežitím neodsunuli někteří zaměstnavatelé otázku bezpečnosti svých zaměstnanců na pověstnou vedlejší kolej.”
Také Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, se pozastavila nad významem tohoto dne: “Připomínka 28. dubna je dobrou příležitostí se trochu zastavit, vzpomenout si na všechny oběti pracovních úrazů a zamyslet se, zda by nešlo udělat ještě o trochu více, aby k takovým nešťastným událostem docházelo co nejméně. Kvůli nim, jejich blízkým, ale i kvůli nám všem.“
O svátku:
Mezinárodní vzpomínkový den za oběti pracovních úrazů a nemocí z povolání si připomínáme každoročně 28. dubna. Odbory po celém světě v tento den organizují aktivity, aby připomněly význam bezpečnosti práce a zároveň znova upozornily, že existuje celá řada povolání, kde i dnes pracují lidé ve zdraví ohrožujícím prostředí. Velký impuls tomuto svátku dal v roce 1989 britský aktivista Tommy Harte, který pro něj vymyslel slogan “Vzpomeňte na mrtvé - bojujte za živé”, který většina odborových organizací používá dodnes. V České republice oslavy tohoto svátku tradičně organizuje a připomíná především Českomoravská konfederace odborových svazů.
Data:
Vývoj počtu smrtelných pracovních úrazů: V roce 2016 (104), 2017 (95), 2018 (123), 2019 (95), 2020 (108).
Pokud se podíváme na data pracovních úrazů podle státní příslušnosti, tak zjistíme, že nejvíce smrtelných úrazů v Česku se stane Ukrajincům (7) a Rumunům (7). Ve stejné statistice se můžeme však podívat i na závažné úrazy. Z tohoto přehledu pak zjistíme, že nejvíce těžkých pracovních úrazů se stane Slovákům (21), Ukrajincům (19), Polákům (5) a Rumunům (4).
(ČMKOS)
https://www.cmkos.cz/cs/obsah/219/tiskova-zprava-cmkos-si-pripomnela-mezinarodni-vzpominkovy-d/327561