Image
English
Image
Image
Image
Nezaměstnanost v ČR v lednu stoupla o 0,3 bodu na 4,3 pct

Nezaměstnanost v ČR v lednu stoupla o 0,3 bodu na 4,3 pct

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 4,3 procenta z prosincových čtyř procent. V evidenci úřadů práce bylo 308.859 lidí, meziměsíčně o zhruba 17.000 více. Zároveň přibylo volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 325.425, tedy o téměř 7000 více než na konci loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pátek 5. února zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj ale v lednu nezaměstnanost roste pravidelně, i bez ohledu na současnou koronavirovou epidemii.

O tom, že se nezaměstnanost v lednu opět zvýšila, už na počátku února informovala ministryně práce Jana Maláčová. Bez bližších podrobností tehdy ale uvedla, že narostla na 4,4 procenta, a podle ní bude trend růstu nezaměstnanosti v dalších měsících zřejmě pokračovat.

Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost zvýšila o 1,2 procentního bodu. Počet lidí bez práce vzrostl o 78.837, naopak o 15.966 ubylo volných míst k práci.

Ve větší míře v evidenci úřadů v lednu skončili lidé, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Podnikání přerušila i část živnostníků. "Koronavirus se podepsal především v oborech, které nejdříve postihlo nařízené uzavření provozů jak v první, tak i ve druhé vlně. Řeč je o oblastech, jako jsou například služby, pohostinství, lázeňství, kultura, prodej nebo volnočasové aktivity, včetně horských středisek," uvedl generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Ještě počátkem loňského roku se pracovní trh v ČR potýkal s výrazným nedostatkem zaměstnanců a první tři měsíce roku byla nezaměstnanost kolem tří procent. Po začátku epidemie nemoci covid-19, která se v ČR objevila loni v březnu, ale nezaměstnanost začala výrazně růst. V dubnu vystoupala na 3,4 procenta a rostla i v dalších měsících. Od července do září se pak držela na 3,8 procenta, v říjnu sice klesla o desetinu bodu, ale v listopadu se na 3,8 procenta vrátila a v poslední loňský měsíc si připsala další nárůst.

Na jedno volné místo v průměru nyní připadá 0,9 uchazeče. Mezi regiony jsou však velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,2 zájemce, na Karvinsku připadá na jedno místo téměř deset uchazečů. Nejvíce volných pozic chtějí podle evidence úřadů obsadit zaměstnavatelé v Praze a Středočeském kraji. Tradičně velká poptávka podle úřadu zůstává po technických profesích napříč všemi obory a po řemeslnících. Více než 75 procent volných míst je určeno pro uchazeče se základním či nižším vzděláním.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů. Nejvíce, o 19,4 procenta, stoupla na Jindřichohradecku. Následuje okres Písek, kde přibylo v evidenci pracovních úřadů 18 procent lidí.

V porovnání s prosincem vzrostla nezaměstnanost i ve všech krajích. Nejnižší byla v lednu v Pardubickém kraji, a to 3,2 procenta. O desetinu bodu vyšší nezaměstnanost byla v Královéhradeckém kraji. Naopak nejhorší situace byla v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji, kde bylo bez práce shodně 5,8 procenta lidí.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v pct.):

 

leden 2021

prosinec 2020

Praha

3,6

3,5

Středočeský kraj

3,7

3,5

Jihočeský kraj

3,6

3,2

Plzeňský kraj

3,6

3,4

Karlovarský kraj

5,8

5,4

Ústecký kraj

5,8

5,5

Liberecký kraj

4,3

4,1

Královéhradecký kraj

3,3

3,1

Pardubický kraj

3,2

2,9

Vysočina

3,6

3,3

Jihomoravský kraj

4,8

4,5

Olomoucký kraj

4,4

4,1

Zlínský kraj

3,4

3,2

Moravskoslezský kraj

5,8

5,6

ČR

4,3

4,0

Zdroj: Úřad práce ČR

(ČTK)