Image
English
Image
Image
Image
Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu k prodloužení Antiviru

Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu k prodloužení Antiviru

Odbory a zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby prodloužila program Antivirus s příspěvky na mzdy do konce června. Po jednání tripartity to novinářům řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka je na případném prodloužení shoda. Podpora z Antiviru se má zatím vyplácet do konce dubna.

Podle předsedy ČMKOS by Antivirus a kurzarbeit mohly existovat i současně. Podle pravidel EU se dá podpora vyplácet do konce roku. "Panuje všeobecná shoda na tom, že do doby, než bude kurzarbeit, musíme využít Antivirus," uvedl Havlíček. Neupřesnil, kdy by vláda měla o prodloužení a na jak dlouhou dobu rozhodovat.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března, od vyhlášení prvního nouzového stavu firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Příspěvkem A stát proplácí celé mzdy s odvody do 50.000 korun v zavřených provozech a 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě do 39.000 korun. Příspěvkem B dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Příspěvky do dneška podle údajů ministerstva práce získalo 72.085 firem na víc než milion zaměstnanců. Stát podnikům vyplatil 37,6 miliardy korun.

Vláda Antivirus prodlužovala už šestkrát. Na program má navázat dlouhodobý kurzarbeit, který mělo Česko mít podle plánu od loňského listopadu. Kabinet se na něm ale dlouho nedokázal shodnout. Výslednou novelu o zaměstnanosti s kurzarbeitovými pravidly kritizovali odboráři i zaměstnavatelé. Poslanci do zákona pak navrhli desítky změn. Spory přetrvávaly, a to hlavně ve vládním táboře. Poslední jednání se uskutečnilo začátkem dubna. Výsledkem je kompromisní koaliční návrh, který dostala Sněmovna. Odbory a zaměstnavatelé tuto verzi podpořili.

Pracovníkům na kurzarbeitu by podle koaličního návrhu měla firma za neodpracovanou dobu platit nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by jí poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by doma mohli zůstat jeden až čtyři dny v týdnu, a to nejvýš rok. Kurzarbeit by při ohrožení zaměstnanosti spustila vláda po projednání v tripartitě. V nařízení by stanovila přesné podmínky.

(ČTK)