OS KOVO se studenty uctil památku v k. táboře Flossenbürg
Ve čtvrtek 10. listopadu se vypravili zástupci OS KOVO spolu s patnácti studenty ze Středního odborného učiliště Domažlice do německého městečka Flossenbürg, aby zde uctili památku výročí tzv. Křišťálové noci, při které došlo v Německu k pogromu. Akci organizuje německá odborová centrála DGB a Odborový svaz KOVO se jí účastní již od roku 2011.
Flossenbürg leží v Bavorsku nedaleko hranic s Českou republikou. Městečko je neblaze proslulé coby místo, kde se během druhé světové války nacházel koncentrační tábor, kterým prošlo na 100 000 vězňů a 30 000 z nich zde zahynulo. Ve Flossenbürgu bylo na 4000 Čechů, čtvrtina z nich věznění nepřežila.Zástupci odborů a studentů si zde připomenuli událost, ke které došlo ještě před začátkem druhé světové války 9.11. 1938, Křišťálovou noc. Tehdy nacisté vyprovokovali vypalování synagog a ničení židovských obchodů. Při události přišlo o život 100 Židů, deseti tisíce byly vyhnány.
Místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek spolu s domažlickými studenty si nejprve prohlédli areál bývalého koncentračního tábora Flossenbürg s doprovodem zkušených průvodců, kteří se věnovali i dotazům mladých lidí. Studenti se poté přemístili do stálé expozice památníku koncentračního tábora Flossenbürg. Po obědě se čeští studenti spolu se svými německými kolegy ze dvou škol zúčastnili vzpomínkové slavnost v kapli "Ježíš v žaláři", aby nakonec společně sešli do Údolí smrti a položili zde věnce na pietní místo.
„Naší velkou snahou bylo a bude, společně s mladými lidmi i mimo naše odborové organizace, uctít památku obětí národně-socialistické diktatury a vyslat signál proti antisemitismu a rasismu a zasadit se za tolerantní budoucnost. Tento úkol není ještě ani zdaleka splněn, o čemž svědčí množství demonstrací a plošný vstup pravicově extremistických stran v Bavorsku i v Čechách při různých volbách,“ připomněl Tomáš Valášek, místopředseda OS KOVO.