Image
English
Image
Image
Image
Předsednictvo přizvalo na jednání slovenské kolegy

Předsednictvo přizvalo na jednání slovenské kolegy

Online jednání Předsednictva Odborového svazu KOVO se v polovině minulého týdne účastnili také vrcholoví zástupci partnerského Odborového zväzu KOVO, předseda Emil Machyna, místopředsedkyně Monika Benedeková a šest dalších členů slovenského předsednictva. Účast na virtuálním jednání iniciovala slovenská strana, během tří hodin si obě strany vyměňovaly zkušenosti o vývoji v obou zemích a dopadech pandemie na práci odborů.

Předseda slovenských kováků Emil Machyna seznámil své české a moravské kolegy s turbulentním vývojem na tamní politické scéně, které přednedávnem vyústilo v odvolání premiéra Igora Matoviče. "Důvěru ve vládu nemá 80 % lidí, společnost je velmi rozdělená," popsal v úvodu situaci předseda Emil Machyna. Členové obou předsednictev se shodli v tom, že pandemie a s ní související opatření velmi výrazně ovlivnily práci odborů u nás i na Slovensku. "Pokud bychom mohli dělat protesty, tak věřím, že v regionech by šlo do ulic mnoho lidí, ale to není v této situaci možné, hrozí za to i několik let ve vězení," upozornil Emil Machyna na rostoucí nespokojenost Slováků. Současná vláda se podle jeho slov snaží oslabit pozici odborů. Poměry na Slovensku by podle předsedy OZ KOVO mohlo změnit referendum, petici požadující vyhlášení nových voleb už podepsaly statisíce slovenských občanů. Podle Machyny by s novou vládou mohly získat odbory větší podporu. Zástupci slovenských odborů upozornili na to, že výdaje na boj s pandemií pohltily obrovské množství prostředků, v této souvislosti se na Slovensku stává stále naléhavějším tématem řešení strategie vyplácení důchodů v příštích letech.

Předseda OS KOVO Jaroslav Souček shrnul pro slovenské kolegy hlavní události a dopady pandemie u nás a odpovídal na jejich dotazy. Upozornil na rizika vyplývající z Bruselem prosazované koncepce zelené energie GreenDeal. "Na průmysl bude mít tato politika nejtěžší dopady a dopadne to i na občany České republiky, protože v té souvislosti nám po roce 2035 hrozí "energetická chudoba", zvýšení cen se promítne prakticky do všeho, nejenom do růstu cen elektřiny, ale například i dopravy," upozornil předseda Jaroslav Souček.

Místopředsedkyně OZ KOVO Monika Benedeková shrnula průběh kolektivního vyjednávání, které pod vlivem pandemie přešlo od tradičního prosazování růstu mezd k sociálním otázkám. "Doba změnila i priority, dříve jsme se snažili o zvyšování mezd, to pochopitelně zpomalilo, prioritou je sociální oblast," uvedla místopředsedkyně slovenských kováků. V této souvislosti zmínila ústupek vlády ve prospěch zaměstnanců. "Vláda přistoupila na návrh odborů, aby pandemická neschopenka a ošetřovné byly vyšší," informovala o intervenci odborů v oblasti slovenské legislativy. Zástupci OZ KOVO upozornili také na problematiku nošení respirátorů v náročných provozech. "Podařilo se nám dohodnout, že zaměstnanci mohou nosit roušku nebo respirátor, podle náročnosti provozu," řekl Emil Machyna.

(jom)