Průmyslové firmy hlásí nedostatek pracovníků
Přes 60 procent průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků. Na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá v průměru pouze 0,3 až 0,5 uchazeče. Vyplývá to z únorového průzkumu personální agentury Hofmann Personal. Společnosti v průzkumu zmiňují, že jim chybí zejména kvalifikovaní dělníci, řemeslníci, opraváři nebo pracovníci obsluhy strojů a zařízení. Největší nedostatek těchto pozic vládne v automobilovém průmyslu, strojírenství, kovovýrobě a slévárenství.
"Kvalifikovaných dělníků je na trhu dlouhodobě nedostatek a situace se jen tak nezmění. Poptávka po těchto lidech již mnoho let výrazně převyšuje nabídku. Nyní podle našich odhadů chybí ve výrobě a ve stavebnictví až 300.000 pracovníků,“ uvedla ředitelka personální agentury Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková. Jedním z důvodů je podle ní nízký zájem o učňovské obory. "Situaci neřeší ani postupující automatizace a nové technologie, ty totiž dokáží zastat rutinní nekvalifikovanou práci, nikoliv odborné pozice," dodala.
Nabírat nové zaměstnance, zejména kvalifikované dělníky, by v příštích měsících potřebovala třetina dotázaných společností. Zvyšování stavů plánují především firmy z automobilového průmyslu. Nižší čísla než průměr hlásí Praha, Středočeský, Plzeňský a Pardubický kraj, naopak lépe jsou na tom v tomto ohledu kraje Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký, které mají vyšší nezaměstnanost a tudíž více uchazečů na jedno volné pracovní místo,
Průzkumy personálních agentur potvrzují, že zakázky většiny průmyslových podniků nejsou koronavirovou pandemií ohroženy. Kvůli nedostatku pracovních sil v technických oborech firmy naopak často zvyšují nabízenou mzdu a zlepšují pracovní podmínky, lidé jim však přesto stále chybí. Zarážejícím faktem potom je snaha některých obchodních společností využít pandemie k ospravedlnění stagnace či dokonce snižování mezd.
(ČTK, red)