SON: Bydlení, problém, který vlády neřeší, ale řešitelný je
Jak se na řešení problémů nedostatků v bydlení dívají politické strany? Touto otázkou se zabývá v souvislosti s blížícími se volbami studie, kterou vydalo Sdružení nájemníků (SON ČR) pod vedením předsedy SON, Ing. Milana Taraby.
(Celý text je ke stažení na níže uvedeném odkazu).
Ukázka z textu:
Je všeobecně známo, že získat slušné bydlení je čím dál tím víc složité. Problém „bydlení“ jako by dělil společnost na nejméně dvě skupiny.
Pro jednu skupinu je to jedna z mála možností, jek zajistit své úspory proti vlivům inflace, krize. Kupují byty jako investici s cílem bezpečně uložit peníze a také z nich dosáhnout co největší zisk. Snaží se o dobrý pronájem, nebo sází na sdílené ubytování prostřednictvím různých platforem, nejčastěji Airbnb. Bydlení je pro ně bezpečným, zisk přinášejícím podnikáním.
Druhá skupina se snaží bydlení získat, jejich snem je zejména vlastní byt. Leč i na takovou životní investici musíte disponovat určitou hotovostí a získat hypoteční úvěr s kalkulací vašich dlouhodobých měsíčních příjmů a výdajů. Tato skupina je vnitřně (především co do příjmové hladiny a stability) rozčleněna. Sjednocuje je jedno. Potřeba bydlet, získat byt jako domov, střechu nad hlavou pro sebe a své děti.
Podskupinu té druhé skupiny pak tvoří lidé, jejichž příjmy jsou nižší, nejisté, z mnoha objektivních i subjektivních důvodů.
Pod všemi skupinami jsou lidé na okraji společnosti, bez stálých příjmů, skupiny žijící z dávek, které by ale moderní stát neměl ponechat na ulici, bez sociální práce a pomoci. Pro obě poslední skupiny jde, v našich zeměpisných podmínkách, mnohdy o přežití.
Bytová hluboká krize v České republice je faktem nepochybným. Laxnost a naivita mnohých politiků však, zdá se, těmito volbami končí, musí skončit, protože se stává jedním z největších problémů.
Celý text ke stažení: