Image
English
Image
Image
Image
Svaz KOVO prosazuje stávku proti krokům vlády, má podporu odborů průmyslu

Svaz KOVO prosazuje stávku proti krokům vlády, má podporu odborů průmyslu

Praha 25. října (ČTK) - Nejpočetnější odborový svaz KOVO prosazuje uspořádání výstražné stávky proti krokům vlády. Podporují ho další čtyři průmyslové odborové svazy i odbory mladoboleslavské Škody Auto. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda svazu KOVO Roman Ďurčo. Alianci průmyslových svazů tvoří vedle KOVO i odbory hornické, potravinářů, chemiků a stavebníků, které jsou členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Předáci svazů centrály budou o podobě protestů rozhodovat 31. října. Pokud by se na protestních akcích nedohodli, budou průmyslové odbory postupovat podle Ďurča samostatně.

ČMKOS je největší centrála v zemi, zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. Zhruba 180.000 z nich zastupují podle Ďurča průmyslové svazy. Odboráři ČMKOS jsou od poloviny května kvůli vládním záměrům ve stávkové pohotovosti. Kroky kabinetu dlouhodobě kritizují. Nesouhlasí s podobou vládního konsolidačního balíčku, plánovaným postupným zvyšováním důchodového věku či s obnovením poplatků za obnovitelné zdroje.

"Odborový svaz KOVO jasně podporuje protesty. Podporuje vyhlášení výstražné stávky... nechceme protestovat a stávkovat proti firmám, ale proti krokům vlády," řekl Ďurčo. Zvažovaný termín možné stávky nechtěl přiblížit.

Šéfové a šéfky svazů ČMKOS budou o podobě protestů a akcích jednat příští úterý. Ďurčo věří, že se shodnou. Pokud by se nedohodli, chtějí průmyslové svazy postupovat samostatně. "Pokud by tato situace nastala, tak se reálně bavíme o tom, že bychom minimálně za průmysl udělali akce sami. Máme součinnost se Škodou Auto," uvedl šéf svazu KOVO. Na tiskové konferenci ho podpořili předáci dalších čtyř svazů i odborů škodovky.

Podle Ďurča se odboráři na stávku už připravují. Posuzují všechny právní kroky. Postup bude záviset na tom, zda by případné zastavení práce vyhlásila centrála či svaz, podotkl předák KOVO.

ktk mha