Vernisáž artefaktů studentů českých a německých škol
V úterý 17. května v 10.00 hodin se v Lidicích sejde několik desítek učňů z českých i německých středních škol. Proběhne zde vernisáž „Tvorby pro Lidice 2022“, při níž budou odhaleny kovové plastiky, jejichž autory jsou sami studenti. Akci pořádá již počtvrté Odborový svaz KOVO ve spolupráci s Památníkem Lidice a za podpory německého odborového svazu DGB. Ojedinělé pietní vernisáže se pravidelně účastní také široká veřejnost.
Smyslem této unikátní akce, na níž participují studenti z České republiky i Německa, je uchovat společenské povědomí o této tragické kapitole česko-německé historie. „Současně takto mladí lidé vyjadřují svůj protest proti všem minulým i současným konfliktům, ať už se odehrály, či odehrávají kdekoli ve světě,“ upozorňuje na význam události koordinátor projektu a místopředseda Odborového svazu KOVO Tomáš Valášek.
V rámci pokračujícího projektu „Tvorba pro Lidice a Ležáky“, který je organizován Odborovým svazem KOVO, vytvořili učni ze středních škol z Hradce Králové, Jihlavy, Uherského Brodu a německé firmy Siemens AG Amberg umělecká díla. Cílem tohoto projektu bylo dát studentům možnost, aby svou praktickou činností uctili památku obce Lidice a tímto se i intenzivněji zabývali touto tragickou kapitolou česko-německé historie. Výsledky jejich práce si můžete prohlédnout na této výstavě, která obsahuje následující umělecká díla:
„Konec naděje“ - z kovu
Autoři: Petr Rydlo – učitel odborného výcviku, Filip Sejkora, Filip Mánek,
– žáci učebního oboru umělecký kovář - SPŠ, SOŠ a SOU Hradební, Hradec Králové
„Tóny životů“ - z kovu
Autoři: Miloš Kislinger, Jaroslav Urban – učitelé odborného výcviku, Lukáš Kožiarský, Filip Kříž, Jan Havlíček, Pavel Průša a Pavel Tlačbaba - žáci 2. ročníku oboru Strojní mechanik - Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava, pracoviště Polenská 2
Mědirytiny: Autoři: David Kranz - mistr odborného výcviku a žáci 3. ročníku oboru Uměleckořemeslné zpracování kovu - Rytec kovů - Střední odborná škola – Centrum přípravy technické Uherský Brod
„Tiché svědectví“ - David Kranz
„Poslední loučení“ – Tereza Vašičková
„Důležitá připomínka“ – Michal Mrnuštík
„Klid před bouří“ – Vojtěch Machač
„Zkáza a spása“ – Michael Vítek
„Nářek v plamenech“ – Šárka Pacáková
„Včerejšky zítřkům“ – Adéla Klimková
„Světla minulosti“ – z kovu a skla
Autoři: 16 učňů firmy Siemens AG Amberg vytvořilo mapu starých Lidic. Světla na domech symbolizují zabité a deportované obyvatele vesnice. Na horním displeji se zobrazuje čas v závislosti na počtu obyvatel.
Od zničení obce Lidice letos uplyne 80 let. Tehdejší řádění nacistů mělo být odplatou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Několik hodin po půlnoci 10. června 1942 byla obec obklíčena. Ještě téhož dne bylo zastřeleno 173 lidických mužů a oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů včetně dětí. Obec byla následně vypálena a srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen z KT Ravensbrück a po dvouletém pátrání do náruče lidických matek 17 dětí.
Jiří Pitín, jeden z pamětníků tragických událostí bude součástí besedy se studenty při této akci.